на головну
Документи
Аудіозаписи
  • Виступ Директора ЦГО
    на радіо ЕРА
  • Привітання Директора з нагоди дня води
  • Пісня метеорологів
Корисні посилання

Гідрологічна станція Київ

Гідрологічна станція Київ (далі – Г Київ) є оперативно-виробничою організацією мережі спостережень державної гідрометеорологічної служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і з 1999 року структурно входить до складу Центральній геофізичній обсерваторії Станції підпорядковані 29 гідрологічних постів.

Історична довідка про гідрологічну станцію Київ

Окремі виміри рівнів Дніпра біля Києва нам відомі з початку XVIII сторіччя. Виміри рівнів Дніпра біля Києва у XIX ст. до 1876 року проводились без належної висотної ув’язки нулів спостережень. Результатом роботи Навігаційно-описної комісії Міністерства шляхів сполучень, створеної у 1875 році з метою досліджень судноплавних річок, окрім описів та програм, була інструкція з організації водомірних спостережень і 13 серпня 1876 року Київським округом шляхів сполучень на Миколаївському ланцюговому мосту був облаштований водомірний пост у Києві, де тричі на добу (0700, 1300, 1900) спостереження почали проводити по рейках. Миколаївський ланцюговий міст знаходився приблизно там, де нині збудовано міст "Метро.

Історичний шлях гідрологічної станції Київ (Г Київ) розпочався на початку XX століття. Найбільш раннім документальним підтвердженням існування гідрометричної станції у цей час є запис на металевому репері на колишній садибі гідрометричної станції, яка знаходилась на 1400 м вище Миколаївського мосту, біля будівлі-старої водокачки Арсеналу - "№ 1 МПС Гидром. ст. 1912 г.". Поряд з цим на польових журналах КГ-3 за 1915 р., які зберігаються у Галузевому державному архіві гідрометслужби, стоїть штамп "Гидрометрическая станция у г. КіЬва". У 1912-1917 рр. спостереження велись з рейки на палях, яка була розташована під мостом, а також на першому ліворуч від ріки бику Миколаївського мосту. Миколаївський міст був зруйнований під час громадянської війни і на його місці у 1925 році був споруджений міст імені Євгенії Бош. У гідрологічному щорічнику за 1936-1937 рр. вказано, що станцію розташовано біля мосту ім.. Євгенії Бош.

У 1927 р., після приєднання до УкрМету гідрометричної частини Народного комісаріату земельних справ, річкова станція І розряду № 9 ще тривалий час була підпорядкована Народному комісаріату шляхів сполучень. До гідрометеорологічної служби України вона ввійде на початку 30-х рр. XX сторіччя. 10 березня 1942 р. станція була закрита. Скоріше за все, у 1942 р. після закриття станції і перенесення спостережень на правий берег, її функції було передано гідрометеостанції, розташованій по вул. Софійській, 21 і підпорядкованій окупаційним військам ("штадткомісаріату").

Після визволення Києва у листопаді 1943 р. гідрологи перебували у складі гідрометстанції Київ 16-го типу в садибі Київської геофізичної обсерваторії за адресою вул. Толстого, 14-Б. У 50-і роки XX сторіччя станцію повернули до будинку по вул. Софіївській, 21. Будинок нинішньої гідрологічної станції [фото 1] на Венеціанському острові (Гідропарк) збудовано у 1958 р. Будівельні матеріали для зведення будинку станції звозили на острів човнами та баржами.

У 1976 році з огляду на те, що пост опинився у підпорі від греблі Канівської ГЕС, та у зв'язку з реконструкцією набережної гідрометричні спостереження на Дніпрі у Києві (меженний пост біля водокачки Арсеналу) було припинено. Водпост було перенесено на 1418 м нижче, на правий берег Венеціанського острова (Гідропарк), де він знаходиться понині [фото 2].

фото 1 фото 2 фото 3 фото 4

Організаційна структура

Організаційно станція складається з начальника, групи річкової гідрології [фото 3], спеціалізованої озерної групи, команди маломірного флоту [фото 4], обслуговуючого персоналу станції та підпорядкованих гідрологічних постів I розряду (ГП-I): Іванків, Мостище, Фесюри, Здорівка, Миронівка, Літки, Березань, Баришівка, Переяслав-Хмельницький (Київська область), Золотоноша, Мліїв, Балаклія, Піщане, Велика Яблунівка, Корсунь-Шевченківський (Черкаська область), Круподеренці (Вінницька область), Українка (Житомирська область) та озерних гідрометеорологічних постів I розряду (ОГП-I): на Київському водосховищі – Дніпровське (Чернігівська область), Зелений Мис, Толокунь, Лебедівка, Вишгород, Чорнобиль, на Канівському водосховищі – Київ, Українка, Ржищев, Переяслав-Хмельницький (Київська область), Канів в/б, Канів н/б (Черкаська область). Усього в штаті Г Київ 52 працівника, з них – 31 спостережник.

До головних завдань станції належить:

Озерний гідрологічний пост (ОГП) Київ

На території Г Київ з 1 грудня 1976 року по сьогоднішній час на озерному гідрологічному посту (ОГП) Київ проводяться спостереження за рівнем води по палях та температурою води [фото 5], з 1 січня 1967 р. по самописцю “Валдай”[фото 6], за температурою повітря [фото 7], здійснюються метеорологічні [фото 8] та радіометричні спостереження [фото 9].

фото 5 фото 6 фото 7 фото 8 фото 9

Начальники Г Київ

Співробітники станції

Приходько Олександр Дмитрович, гідролог I кат. Серебрякова Ірина Сергіївна, гідролог I кат. Недогібченко Анна Василівна, гідролог I кат. Мороз Світлана Вікторівна, II кат., куратор Київського водосховища Серебряков Дмитро Олегович, гідролог
Приходько Олександр Дмитрович
Серебрякова Ірина Сергіївна
Недогібченко Анна Василівна
Мороз Світлана Вікторівна
Серебряков Дмитро Олегович
Форостяніна Галина Вікторівна, технік-гідрохімік 2 кат. Махун Ігор Олегович, старший механік
Форостяніна Галина Вікторівна
Махун Ігор Олегович

перейти на старий дизайн