ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
імені Бориса Ізмаїловича Срезневського
ЗВЕРТАЄМО УВАГУ СПОЖИВАЧІВ ГІДРОМЕТЕОРОЛОГІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ!
ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДОВІДОК ВИКОРИСТОВУЄ ДАНІ СПОСТЕРЕЖЕНЬ, ЯКІ ПРОХОДЯТЬ НАЙПОВНІШИЙ І НАЙРЕТЕЛЬНІШИЙ КРИТИЧНИЙ КОНТРОЛЬ У ВІДПОВІДНИХ СТРУКТУРНИХ ПІДРОЗДІЛАХ ОБСЕРВАТОРІЇ
UK EN
  головна |  новини |  контакти |  гостьова книга |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 
за місяць
50648 переглядів
942 відвідувачів
1701 сессій
4182 хостґвПро стан забруднення навколишнього природного середовища у м. Києві і Київській області у серпні 2017 року

АТМОСФЕРНЕ ПОВІТРЯ.

Центральною геофізичною обсерваторією спостереження за забрудненням  атмосферного повітря  проводились на 16 стаціонарних постах міста Києва  (на ПСЗ № 10 та ПСЗ №13 спостереження проводились не в повному обсязі через відключення від електромережі).

Місто Київ.

Для визначення забруднення повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6742 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

Цьогорічний серпень у Києві був спекотним за температурним режимом. За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії, яка розташована на проспекті Науки, середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,4°С, що перевищило кліматичну норму на 3,8°С.  Протягом 16 днів серпня температура повітря перевищувала 30°С.

У першій та другій декадах серпня у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря. Українським гідрометцентром було надано 3 штормові попередження про високий рівень забруднення  атмосферного  повітря  в  Києві:  з  31 липня по 5 серпня,  8-12 серпня  та  16-21 серпня 2017 року. Зростання забруднення повітря у ці періоди було зумовлено антициклональним характером погоди, спекою, слабким вітром у приземному щарі повітря.

У цей період на стаціонарних постах спостережень були зафіксовані високі концентрації забруднювальних речовин в атмосфері. Зокрема, середньодобові концентрації формальдегіду на деяких постах досягали 4,9-5,3 ГДКс.д., діоксиду азоту – 4,0-4,6, фенолу – 3,7-4,5, оксиду вуглецю – 3,0-3,2, оксиду азоту – 1,4-1,6, фтористого водню – 1,1-1,2 ГДКс.д.

Починаючи з 22 серпня, зі зміною характеру погоди (розпочаток циклонічної діяльності, зниження температури повітря, випадіння опадів), зафіксовано деяке зниження забруднення атмосферного повітря міста.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на чотирьох постах він характеризувався, як дуже високий, на восьми – як високий, на одному – як підвищений, ще на одному – як низький. На ПСЗ №10 та ПСЗ №13 ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

У серпні загалом по місту середньомісячні концентрації п’яти забруднювальних речовин перевищували ГДКс.д.: з діоксиду азоту та фенолу – у 3,3 раза, формальдегіду – у 3,0 рази, оксиду азоту – у 1,5 раза, оксиду вуглецю – у 1,2 раза.  Вміст фтористого водню був на рівні 1,0 ГДКс.д.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на проспекті Перемоги в 1,4 раза, на Бессарабській плоці та вулиці Каунаська – в 1,3 раза. Максимальні разові концентрації завислих речовин  коливались у межах 0,2-0,6 ГДКм.р.

З оксиду вуглецю перевищення ГДКс.д. за середньомісячними концентраціями в 2,1 раза відмічалось на Бессарабській площі, в 2,0 рази – на проспекті Перемоги, в 1,9 раза – на Деміївській площі, в 1,4-1,6 раза – на площі Перемоги, вулицях Скляренка, Довженка, Академіка Стражеска та Оболонському проспекті. На вулиці Каунаській середньомісячна концентрація оксиду вуглецю становила 1,0 ГДКс.д.,  на  усіх  інших постах – 0,5-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю досягали 2,8 ГДКм.р. на проспекті Перемоги (район метро Святошин), 2,6 ГДКм.р. – на вулиці  Академіка Стражеска,  2,4 ГДКм.р. – на Бессарабській площі, 1,8 ГДКм.р. – на вулиці Скляренка, площах Деміївській та Перемоги, 1,0-1,4 ГДКм.р. – ще на п’яти постах міста.  Всього у серпні зафіксовано 122 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 15,4% від загальної кількості спостережень (у минулому місяці – 9,7%). Найбільша кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю зафіксована на Бессарабській та Деміївській площах – 59,6% і 50% відповідно.

Найбільші середньомісячні концентрації діоксиду азоту відмічені: на Бессарабській площі – 4,3 ГДКс.д., на вулиці Довженка і проспекті Перемоги – 4,0 ГДКс.д., на Деміївській площі та Оболонському проспекті – 3,8 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був у межах 2,5-3,5 ГДКс.д., на проспекті Науки (Багринова гора) – 1,0 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на проспекті Перемоги і Бессарабській площі становив 1,5 ГДКм.р., на  інших постах – був на рівні 0,4-1,3 ГДКм.р. Найбільша кількість випадків перевищення ГДКм.р. з діоксиду азоту спостерігалась на Бессарабській площі – 46,2%, вулиці Довженка – 36,8%, Деміївській площі – 36,4%; загалом по місту вона становила 18,9% (в минулому місяці – 19,3%).

Найбільший середньомісячний вміст формальдегіду зафіксовано: на Бессарабській площі – 4,0 ГДКс.д., на Деміївській площі, проспекті Перемоги та вулиці Довженка – 3,7 ГДКс.д. На інших 9-ти постах середньомісячні концентрації формальдегіду становили 1,3-3,3 ГДКс.д. Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,3-0,7 ГДКм.р.

Середньомісячний вміст оксиду азоту досягав 1,5 ГДКс.д., максимальний – 0,4 ГДКм.р.

У серпні вміст фенолу в повітрі Києва продовжував підвищуватись. За середньомісячними значеннями на усіх 6-ти ПСЗ, де проводились спостереження він становив 2,7-3,3 ГДКс.д. Максимальні концентрації фенолу на Оболонському проспекті та вулиці Каунаській досягали 1,7 ГДКм.р., на інших постах – 1,3-1,6 ГДКм.р.  За  місяць  зафіксовано  129 випадків перевищення ГДКм.р. з фенолу, що становило 37,3 % від загальної кількості спостережень (в минулому місяці – 9,9%). Найбільша кількість випадків перевищення ГДКм.р. з фенолу зафіксована на вулиці Довженка, Оболонському проспекті, бульварі Лесі Українки  –  40-44%.

Середньомісячні концентрації  хлористого водню були у межах 0,5-0,6 ГДКс.д. Максимальний вміст на усіх семи постах досягав рівня 1,0-1,2 ГДКм.р.

Найбільший середньомісячний вміст фтористого водню на рівні 1,2 ГДКс.д. зафіксовано  на Бессарабській та Деміївській площах; ще на двох постах він був на рівні 1,0 ГДКс.д. Максимальний вміст становив 0,4-0,5 ГДКм.р.

З діоксиду сірки та аміаку середньомісячні та максимальні концентрації не досягали рівнів відповідних санітарно гігієнічних норм.

Середньомісячні концентрації сірководню на трьох постах, де вимірювалась ця домішка, становили 0,002 мг/м3, максимальні – 0,003 мг/м3 (0,4 ГДКм.р.).

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були вулиця Олександра Довженка (район метро Шулявка), Оболонський проспект, Бессарабська площа та вулиця Каунаська, де рівень забруднення повітря характеризувався як дуже високий.

Високим рівнем забруднення повітря характеризувались райони бульвару Лесі Українки, вулиць Семена Скляренка і Академіка Стражеска, проспекту Перемоги, Деміївської площі та площі Перемоги, вулиці Попудренка та Гідропарк (поблизу мосту метро та Броварського проспекту). На вулиці Інженера Бородіна (район ДВРЗ) фіксувався підвищений рівень забруднення повітря. Низьким забрудненням повітря характеризувався проспект Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії).

Забруднення атмосферного повітря у Києві порівняно з серпнем 2016 р. підвищилось: зросли середньомісячні концентрації фенолу, оксиду вуглецю, оксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню. Порівняно з липнем цього року підвищився рівень забруднення повітря фенолом, оксидом азоту, оксидом вуглецю, фтористим воднем.

Зростання рівня забруднення повітря Києва у серпні пов’язано з метеорологічними та синоптичними умовами (антициклональний характер погоди, висока температура повітря, слабкий вітер), які сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок в атмосфері. Основними забруднювачами повітря були викиди автотранспорту та викиди при проведенні асфальтування і ремонтних робіт на багатьох шляхах міста.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6734 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на трьох постах він характеризувався, як дуже високий, на дев’яти – як високий, на одному – як підвищений,  на одному посту – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Цьогорічний серпень у Києві виявився найсухішим за 125 років спостережень за опадами у столиці. За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії, яка розташована на проспекті Науки, опадів випало лише 3 мм, що склало 4% кліматичної норми. Середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,6°С, що перевищило кліматичну норму аж на 4,0°С. Загалом увесь серпень був спекотним за температурним режимом. Температура першої і другої декад перевищили кліматич­ну норму на 3,9°С та 3,5°С відповідно; третя декада була вищою за кліматичну норму аж на 4,5°С.

З початку серпня 2015 р. у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.

Українським гідрометцентром на період з 8 по 14 серпня було надано два штормових попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві, зумовлений антициклональною погодою, спекою, наявністю приземних інверсій, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. У цей період на постах Києва були зафіксовані найбільші концентрації забруднювальних речовин в атмосфері.

Зокрема, протягом 7-15 серпня, на всіх постах міста, за винятком ПСЗ № 5 (пр.Науки) та ПСЗ №15 (Гідропарк) середньодобові концентрації діоксиду азоту та формальдегіду досягали 4,8-5,6 ГДКс.д., а в районах Бессарабської та Московської площ – до 6,7 ГДКс.д.  Після  незначного  зниження  вмісту  цих домішок  у  другій  половині  місяця,  починаючи  з 28 по 31 серпня знову відмічалось зростання середньодобових концентрацій діоксиду азоту до 5,0-5,7 ГДКс.д., формальдегіду – до 4,4-5,6 ГДКс.д. на 12-ти ПСЗ. Вміст інших домішок у повітрі міста був відносно стабільним протягом усього серпня: найвищі середньодобові концентрації діоксиду сірки не перевищували середньодобові ГДК, оксиду азоту та завислих речовин – на деяких постах досягали 1,2-1,8 ГДКс.д.

У серпні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 4,3 ГДКс.д., формальдегіду – 4,0 ГДКс.д., оксиду азоту – 1,8 ГДКс.д., фтористого водню – 1,2 ГДКс.д. 

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентра­ції відмічені на Бессарабській площі – 5,0 ГДКс.д., вулицях Олександра Довженка, Каунаській, Семена Скляренка, Московській площі, проспектах Перемоги та Оболонському – 4,8 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був на рівні 3,3-4,5 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на Московській площі становив 2,0 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,8 ГДКм.р., на Оболонському проспекті – 1,7 ГДКм.р., на інших постах – був на рівні 1,2-1,6 ГДКм.р., на ПСЗ № 5 – 0,7 ГДКм.р. Всього у серпні було зафіксовано 354 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 35,3% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 20,8%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Московської площі та проспекту Перемоги – 47%, на вулиці Скляренка, Оболонському проспекті,  Бессарабській  площі –  42-43,5%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі та проспекті Перемоги в 1,3 раза; на інших постах були на рівні 0,7-0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст завислих речовин на постах був у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Вміст діоксиду сірки за середніми та максимальними концентраціями на постах і загалом по місту не перевищував рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю досягали: в районі Бессарабської площі 1,2 ГДКс.д., на інших постах були у межах 0,1-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю становили: на вулиці Скляренка – 1,8 ГДКм.р., на перетині вулиці Академіка Стражеска та бульвару Лепсе – 1,6 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,2 ГДКм.р., на Московській площі – 1,0 ГДКм.р.; на інших постах були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р. На ПСЗ № 1 та ПСЗ № 7 кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю становила 4%, на ПСЗ № 21 – 2,2%, загалом по місту – 0,6%.

Вміст формальдегіду в повітрі міста у серпні значно підвищився і на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, середньомісячні концентрації перевищували рівень ГДКс.д. у 1,7 – 4,7 раза. Високі середньомісячні концентрації формальдегіду були зафіксовані на Бессарабській площі – 4,7 ГДКс.д., Московській площі, проспектах Перемоги і Оболонському, вулицях Стражеска і Скляренка – 4,3 ГДКс.д. В районі Гідропарку середньомісячна концентрація формальдегіду досягала 2,3 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,3-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячна концентрація оксиду азоту у серпні становила 1,8 ГДКс.д., максимальна – 0,6 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на ПСЗ №20 (Московська площа) –  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були райони Бессарабської площі, Московської площі та проспекту Перемоги, де рівень забруднення повітря характеризувався як дуже високий. Райони вулиці Скляренка, Оболонського проспекту, площі Перемоги, вулиць Довжен­ка, Каунаська, Стражеска, бульвару Лесі Українки, вулиці Попудренка та Гідропарку характеризу­вались високим рівнем забруднення. В районі вулиці Сергія Лазо рівень забруднення повітря був підвищеним, на проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії) – низьким (див. рис.).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем та серпнем 2014 р. значно підвищився – з «високого» до «дуже високого рівня» (за ІЗА), що викликано було погодними умовами серпня – високою температурою повітря, приземними інверсіями, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. Зафіксовано зростання середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню, а порівняно з минулим роком – ще й фенолу.


Київська область.

Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря у серпні проводились на двох постах міста Біла Церква та на одному посту в містах Бровари, Обухів, Українка. Визначався вміст чотирьох основних домішок (завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту) і вміст важких металів. У місті Біла Церква у серпні було відібрано і проаналізовано 624 проби, у Броварах, Обухові та Українці – по 312 проб повітря.

Загальний рівень забруднення повітря в усіх містах оцінювався, як низький.

У повітрі міст Київської області середньомісячні концентрації завислих речовин та оксиду вуглецю у серпні не перевищували відповідні ГДКс.д. Вміст діоксиду сірки у м. Бровари досяг рівня 1,0 ГДКс.д., в інших містах – становив 0,5-0,9 ГДКс.д.

Підвищений рівень забруднення спостерігався лише з діоксиду азоту, середньомісячна концентрація якого у Білій Церкві була на рівні 2,7 ГДКс.д., Обухові – 2,5 ГДКс.д., в Броварах та Українці – 2,3 ГДКс.д.

Порівняно з серпнем минулого року у місті Біла Церква підвищились концентрації діоксиду азоту та оксиду вуглецю,  знизився вміст діоксиду сірки. У містах Бровари та Обухів зросли середньомісячні концентрації діоксиду сірки, оксиду вуглецю і діоксиду азоту. У повітрі Українки дещо підвищився вміст оксиду вуглецю, діоксиду сірки, завислих речовин.


ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ.

Спостереження за станом забруднення води р. Дніпро (Канівське водосховище) в районі Києва проводились у серпні  в 3-х створах – 1,5 км вище міста, в межах міста, 6 км нижче міста на  9-ти вертикалях. Якість води у Дніпрі визначалась за гідрохімічними та гідробіологічними показниками.

У серпні було  відібрано 18 проб, в яких визначалось до 40 хімічних речовин.

За даними спостережень в районі нижче Києва відбулось деяке зменшення вмісту розчиненого у воді кисню.

Води Дніпра були забруднені сполуками азоту нітритного  на рівні 2 - 3 ГДК,   мангану – 1 - 2 ГДК, цинку  – 1 - 5 ГДК, міді – 1 - 7 ГДК,  хрому шестивалентного – 6 - 10 ГДК. Вміст сполук азоту амонійного знаходився на рівні ГДК і нижче,  фенолів - на  рівні ГДК. Концентрації нафтопродуктів,  синтетичних поверхнево - активних речовин не перевищували відповідні нормативи

У порівнянні з серпнем  2016 р. у воді р. Дніпро в районі Києва зменшився вміст  сполук мангану,  азоту амонійного. Поряд з цим дещо збільшились концентрації хрому шестивалентного та  фенолів.

За результатами проведених дослідів біотестування води Канівського водосховища в районі Києва у всіх відібраних пробах було встановлено хронічну токсичну дію вод на виживаність і плодючість тест-об’єкта ракоподібних Ceriodaphnia affinis.

новини ЦГО
22.09.2017  Чергові температурні рекорди вересня у столиці
Як ми попереджали у попередній інформації, п’ятнична температура повітря у Києві виявилась
22.09.2017  Вересень продовжує дарувати киянам літнє тепло
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневськ
22.09.2017  про температурний рекорд у Києві 21.09.2017 аудіо
про температурний рекорд у Києві 21.09.2017 аудіо
21.09.2017  Черговий температурний рекорд вересня у столиці
18.09.2017  Середина вересня киян радує температурними рекордами
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневськваш IP 54.198.52.8
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії