ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ UK EN
  головна |  новини |  контакти |  гостьова книга |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 

ОСОБЛИВОСТІ ПОГОДИ У 2009 році


О.О.Косовець, О.Є.Пахалюк


Голод, хвороби, терористичні напади, економічна криза, зміни клімату, землетруси, катастрофічні повені та засухи, урагани  становлять велику загрозу існуванню людства. Безперечно, все це відбувалось і раніше, однак саме у 2009 році ці проблеми зазнали особливого загострення. Якщо сформулювати їх коротко, то виглядатимуть вони таким чином:

 • Проблема забезпечення продовольством;

 • Акти насильства;

 • Катастрофічні наслідки стихійних лих ( лісова пожежа в Австралії у лютому, тропічний шторм «Кетсана» на Філіпінах у вересні, потужний землетрус в Індонезії наприкінці того ж вересня,  землетрус та цунамі на Західному Самоа, катастрофічна повінь у Великобританії);

 • Грип A/H1N1;

 • Глобальне потепління


Незважаючи на досить довгий перелік проблем, з якими ми стикалися  у 2009 році,  минулий рік можна сміливо назвати «роком клімату». Загроза для існування людства, яку несе глобальне  потепління, все більше притягує до себе велику увагу, інколи завдяки досить неординарним подіям. Зокрема, у березні  у більш ніж 4000 містах в  усьому світі на одну годину було відключено електроенергію, щоб привернути увагу до проблеми збереження енергії та розвитку альтернативних видів, які не забруднюють атмосферу та не посилюють таким чином процеси глобального потепління. У цій акції прийняли участь більш ніж 300 всесвітньо відомих об’єктів, таких як Оперний театр у Сіднеї, «Емпайр Стейт Білдінг» в США, національний стадіон «Пташине гніздо» у Пекині, Ейфелева вежа, піраміди Гізи та Букінгемський палац у  Лондоні.


У жовтні президент Мальдивів та 12 міністрів провели офіційне засідання в Індійському океані на глибині 4 метри,  висловлюючи побоювання відносно того, що глобальне потепління може призвести до затоплення всієї території цієї острівної країни. Щоб привернути увагу світового суспільства  до приблеми танення льодовиків, що несе загрозу для Непалу, у грудні прем’єр-міністр Непалу та 23 члени кабінету міністрів провели засідання на  схилах Джомолунгми  на висоті 5242 метри.


У грудні  у столиці Данії Копенгагені пройшла конференція ООН по змінах клімату з участю керівників більш ніж 100 держав, 3 тис. представників ЗМІ, 10 тис. представників урядів  та 20 тис. членів недержавних організацій та спостережників. Тема «глобального потепління» була доведена до «кипіння». Гарячі дискусії під час конференції, надзвичайно підвищена увага населення різних країн та обіцянки ряда країн скоротити викиди парникових газів в атмосферу допомогли не тільки усвідомити наявність реальних  розбіжностей, але й побачити надію на об’єднання глобальних зусиль у протидії викликам глобального потепління. Однак незважаючи на гострі дискусії, конференція так і не спромоглася прийняти документ, який має замінити «Кіотський протокол», час дії якого спливає у грудні 2012 року.


2009 рік у світі


„2009 рік увійде в десятку найтепліших за всю історію систематичних спостережень за світовою погодою, а період з 2000 до 2009р. стане найтеплішим десятиріччям. Глобальна температура повітря у 2009 році виявилась майже на 0,5°С  вища за норму 1961-1990рр.”- про це заявили представники Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО)  під час проведення кліматичного самміту у Копенгагені. ВМО визначила, що екстремальні кліматичні явища, такі як катастрофічні повені, суворі засухи, снігові бурі, хвилі тепла та холоду, були зареєстровані у всіх частинах світу. У минулому році явища, які характеризуються екстремально високими температурами, були найчастішими та найінтенсивнішими, особливо в Австралії, у Південній Азії, та у південих частинах Південної Америки.
Відбувалося різьке зменшення площі морського льоду в Арктиці. У вересні (сезон найінтенсивнішого танення) площа морського льоду зменшилась до 5,1 млн.кв.км – третє за рейтингом найменше значення  з початку проведення супутникових спостережень у 1979 році.


Температура вища за норму була зареєстрована практично на всій планеті. Рік почався з м’ягких січня та лютого у північній частині Європи та на значній частині Азії. Весна була також дуже теплою, особливо квітень, який був екстремально теплим у Центральній Европі. Літо виявилось  теплішим за багаторічну норму. В Іспанії це було третє найтепліше літо,  жаркішим воно було тільки у 2003 та 2005рр. На початку липня хвиля спеки охопила Італію, Англію, Францію, Бельгію та Німеччину.


2009 рік в Україні


У 2007 році рішенням 18-й сесії Міждержавної ради з гідрометеорології країн СНД був створений Північно-Євразійський кліматичний центр (ПЄАКЦ), який став одним з вузлів регіональної кліматичної мережі в регіоні РА-УІ (Європа) ВМО. У червні 2009 року  Регіональною асоціацією РА-УІ було розпочато міжнародний пілотний проект з надання кліматичного обслуговування країнам РА-УІ.


На виконання цього проекту  ПЄАКЦ підготував « Обзор состояния и тенденций изменения климата» (2 експериментальні випуски: Зима 2008-2009 та Весна-2009). «Обзор» був складений за даними національних гідрометслужб 11 країн СНД: Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Росії, Таджикистану, Туркменії, Узбекистану та України.


Результати дослідження представлені в картографічному та табличному вигляді. У таблиці 1 приведені регіонально осереднені значення аномалій температури повітря та місячної кількості опадів взимку та навесні 2009 року для кожної з вищезгаданих країн. Аномалії розраховані як відхилення від норми 1961-90рр. [3,4 ]Таблиця 1Осереднені за сезони аномалії температури повітря та кількості опадів у 2009 році

Країна
Аномалія температури, ?С
Аномалія кількості опадів, мм/мес
Зима
Весна
Зима
Весна
Азербайджан - -0,1 - -
Вірменія 1,4 -0,8 2,7 17,0
Білорусь 2,5 1,1 2,9 1,8
Казахстан 1,2 1,1 -1,9 7,1
Киргизстан 2,2 0,6 2,2 6,7
Молдова 2,4 1,1 4,2 -14,0
Росія 0,7 1,1 -0,3 1,4
Таджикистан - 0,2 - -
Туркменія 2,2 0,5 -3,2 10,3
Узбекистан 3,3 0,7 2,8 2,9
Україна 2,0 1,0 -1,2 -6,6

Згідно цієї  таблиці  зима 2008-2009 рр. була для всіх країн СНД теплою. Сезонна температура повітря була вища за норму. В Україні зимові температури перевищили багаторічні значення на 2,0°С, весняні температури також виявилися на 1°С вища за норму.


Аналіз розподілу кількості опадів по території України показав, що у зимові місяці, в цілому по країні, опади були у  межах норми.

У березні кількість опадів практично по всій території  перевищила норму більш, ніж на 20%, а на деяких станціях  була більш ніж вдвоє вищою за норму. У квітні вся територія України була охоплена зоною дефіциту опадів (дефіцитом вважається кількість опадів менша ніж 40% від норми), на більшій частині території країни у тому місяці випало менше 20% від норми. У травні кількість опадів виявилась близькою до норми. У результаті, в цілому за весняний сезон, суттєвої аномалії опадів в Україні не виявлено.


В ході дослідження, проведеного ПЄАКЦ, були розраховані швидкості, з якими температура та опади в окремих регіонах змінюються під час глобального потепління. Був досліджений період 1976-2009рр, протягом якого взимку було виявлено підвищення температури повітря в Україні в цілому  на +0,6°С/10 років (у північних регіонах країни підвищення становить +0,8-1,0°С/10 років). Оцінка осереднених по країні трендів місячних кількостей опадів вказує на незначне підсилення посушливості в Україні у зимовий сезон ( у середньому  -2,6мм/місяць/10 років).


Весною швидкість потепління майже така ж сама, як і взимку -  +0,5°С/10 років, а кількість опадів навесні практично не змінюється ( -0,5мм/місяць/10 років).


Сподіваємось, що у найближчий час ПЄАКЦ у рамках вищезгаданого пілотного проекту  завершить аналіз кліматичних змін літнього та осіннього сезонів 2009 року для країн СНД і ми познайомимо з ним читачів у наступних випусках «Трудів ЦГО».


2009 рік у Києві


Кліматологи Центральної геофізичної обсерваторії проаналізували результати метеорологічних спостережень у Києві за 2009 рік і дійшли висновку, що цей рік став третім у рейтингу найтепліших років за 130-річний період регулярних метеорологічних спостережень у Києві. Найтеплішим залишився 2007 рік із середньою річною температурою 9,9°С. 2008 повторив значення 1975 та 1989 років – середня річна температура повітря в ці роки досягла 9,6°С.


Середнє багаторічне значення (стандартна кліматична норма), розраховане за період 1961-90рр (тридцятирічний період, визначений ВМО, що найбільш рельєфно характеризує зміни глобального клімату) становить для Києва 7,7 °С [2], у 2009 році норма середньої річної температури була перевищена на 1,7°С та становила 9,4°С. Лише у травні та грудні температура повітря не перевищила багаторічні значення. Дуже теплим видався вересень, середня місячна температура була майже червневою (на 3,4°С вища за норму). Значно теплішими за норму, як і у Європі, виявились січень і лютий, дуже теплими були квітень та листопад – в усі ці місяці перевищення норми складало 2-2,5°С. (рис.1)
Рис.1 Середня місячна температура повітря у Києві:

ряд1 – стандартна кліматологічна норма (1961-90рр.); ряд 2 – значення 2009 року;

ряд 3 – найбільш низька (історичні значення);
ряд 4 – найбільш висока (історичні значення).Рис. 2 Відхилення (мм) від норми кількості опадів у 2009 році по місяцях (І-ХІІ),

холодний період (ХП), теплий період (ТП) та рік


Одним з важливих критеріїв, які дозволяють оцінювати зміни клімату, є опади. У минулому році у Києві випало майже на третину опадів менше, ніж за нормою. Протягом холодного періода (ХІ-ІІІ) лише у лютому випала місячна норма, у січні та листопаді опадів було на 30-40% менше норми. Поряд з цим, у березні та грудні опадів випало більше норми (відповідно 140 та 170%), це призвело до того, що у цілому за холодний період кількість опадів виявилась близькою до норми – 253 мм ( при нормі 236 мм). А от теплий період (IV-X) видався спекотним та посушливим. Особливо відзначився квітень – кількість опадів за цілий місяць склала лише 4% від норми.

Липень, серпень та вересень також були дуже посушливими, у ці місяці недоотримано 60-75% місячної норми опадів. Узагалі теплий період 2009 року встановив новий рекорд посушливості – 197 мм, понизивши попередній рекорд 1959 року (227 мм) аж на 30 (!) міліметрів [2].


Аналіз змін середньої річної температури повітря за більш ніж сторічний період дозволяє визначити, що глобальне потепління яскраво простежується в останні десятиріччя, причому з роками воно стає більш інтенсивним. Про це можуть свідчити наступні дані - середня річна температура повітря у Києві в різні періоди становила: 1881-1960 - 7,1°С, 1961-1990 - 7,7°С, 1991-2009 - 8,6°С.Враховуючи вищесказане, можна стверджувати наступне: потепління клімату в Україні триває. Загалом зміни клімату у температурному режимі для України мають сприятливий характер, однак потепління клімату призводить до збільшення інтенсивності та повторюваності небезпечних, стихійних метеорологічних явищ та екстремальних величин кліматичних параметрів (наочним прикладом є зима 2009-2010рр.


із періодами сильних морозів та снігопадів). Збільшення повторюваності стихійних метеорологічних явищ веде до зростання чисельності травм і жертв серед населення та значних економічних втрат, зокрема на розчищення доріг.


На жаль, комунальні служби (навіть у столиці України!) не були готові до снігопадів, хоча висота снігового покриву у більшості випадків не досягала історичних значень.


Хоча глобальне потепління триває, однак Україна залишається у зоні помірного клімату, тому морозні і снігові зими будуть і у майбутньому нагадувати про це. Комунальники мають враховувати цю обставину завжди.

Література. 1. „Клімат України” за редакцією В.М.Ліпінського, В.А.Дячука, В.М.Бабіченко, видавництво Раєвського, Київ, 2003
 2. Кліматичний кадастр України. Центральна геофізична обсерваторія, Київ, 2005
 3. СЕАКЦ « Обзор состояния и тенденций изменения климата» (Зима 2008-09гг.).
  ИГКЭ, Гидрометцентр РФ и ВНИИГМИ-МЦД, 2009
 4. СЕАКЦ « Обзор состояния и тенденций изменения климата» (Весна 2009г.), ИГКЭ, Гидрометцентр РФ и ВНИИГМИ-МЦД, 2009

новини ЦГО
02.12.2016  Підсумки календарної осені у столиці
Календарна осінь закінчилася, а вже 29 листопада до столиці завітала метеорологічна зима. Це ста
01.12.2016  Погодні підсумки прохолодного листопада
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії середньомісячна темпера
30.11.2016  До столиці прийшла метеорологічна зима
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії вчора 29 листопада до К
01.11.2016  Незважаючи на глобальне потепління, третій жовтень поспіль у Києві став холоднішим за норму, але був дуже щедрим на опад
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії середньомісячна темпера
27.10.2016  Інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення щодо присвоєння імені Бориса Срезневського Центральній
за поточний місяць
38987 переглядів
586 відвідувачівваш IP 207.241.231.144
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69.
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії