ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ UK EN
  головна |  новини |  контакти |  гостьова книга |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 

Огляд температурного режиму Північної півкулі у 2010 році

О.О.Косовець, О.Є.Пахалюк


  

Січень

На початку  року сибірський холод дістався до Європи. На Уралі та європейській території Росії  тривали морози, які нагрянули ще у грудні 2009 року. Проте до рекордних значень стовпчик мінімального термометру  опускався лише у Центральному окрузі Росії, де подібних морозів не було понад 20 років. Однак  і там середня місячна температура  опинилась лише у другій десятці найхолодніших січнів за 120 років. У Європі січень назвали «русской зимой». У Норвегії, Німеччині, Польщі, Латвії, Білорусі та Туреччині стовпчик термометру опускався до рекордно низьких позначок. Відхилення від норми складали -3…-5°. Біля узбережжя Німеччини вперше за останні 25 років для проводки кораблів у порт використовувалися криголами. 

 

Морози лютували від Англії до Прибалтики – такої зими європейці не бачили з 1987 року (щоправда, ті морози були ще лютішими).  Лише країни південної частини континенту знаходилися у відносному теплі: у Греції, Болгарії, Італії аномалії складали +1°.

Якщо у Монголії та на півночі Китаю панували морози ( у Пекіні найсильніший холод  за останні 40 років), то на півдні країни, у Японії та Кореї  було тепліше за норму на 1-2°. А от на Індостані (Індія, Бангладеш та Непал) стовпчик термометру опускався нижче 0°, що буває дуже рідко та призводить до багатьох людських жертв.

У західній півкулі рекордно тепла погода стояла у Канаді (аномалії 4-6°), в результаті січень 2010р. став четвертим у рейтингу найтепліших у країні.  Різке похолодання охопило США у першій половині місяця – від Міннесоти до Флориди, де загинула значна частина врожаю цитрусових. Холод дістався узбережжя Мексиканської затоки.

В Україні, як і у більшості країн Європи січень виявився майже на 2° холоднішим за норму [2], середня температура січня в країні склала -6,3°(табл.1).Особливо холодною стала третя декада: на більшій частині території країни мінімальна температура знижувалась нижче    -30° ( у західних областях до -34°, північних  -30°, центральних та східних  -31°…-27°), а у південних областях та у Криму  до -27°…-25°.

Таблиця 1.Відхилення середньої місячної температури повітря від норми в середньому по Україні
Місяць I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII Рік
2010 -6,3 -1,9 2,0 9,7 16,5 21,0 23,5 24,0 15,4 6,7 8,6 -1,2 9,8
Норма -4,6 -3,3 1,1 8,7 14,7 18,2 19,7 19,1 14,5 8,5 3,0 -1,4 8,2
Відхилення -1,7 1,4 0,9 1,0 1,8 2,8 3,8 4,9 0,9 -1,8 5,6 0,2 1,6

Лютий

Минула зима виявилася для Північної Африки незвично теплою (найтепліший за всю історію спостережень грудень 2009 р., січень у числі  найтепліших, лютий встановив абсолютний рекорд за останні 120 років), тому немає нічого дивовижного, що зима 2009-  2010 стала найтеплішою в історії цього континенту. Середня температура зими перевищила рекорд, який був зафіксований у 1926 році на 1°, а у лютому аномалії перевищили 2°.

Ще більші додатні аномалії температури сформувалися в Західній півкулі на території Канади (у різних провінціях вони складали від 2 до 10°), що дозволило лютому 2010р.стати у Канаді другим за рейтингом найтепліших в історії, а середня температура зими досягла абсолютного максимуму за 120 років регулярних спостережень.

В той же час у США арктичне повітря, як і у січні , проникло далеко вглиб країни, до Флориди. Від Канади до Мексики середня місячна температура була на 1-3° нижча за норму.

У помірних широтах євразійського континенту від Атлантики до Тихого океану більша частина країн ( за винятком південних) продовжувала потерпати від сильних морозів. Особливо це проявилося у Скандинавії, де аномалії становили -2…-4 °. В окремі дні стовпчик термометру у Норвегії та Швеції опускався вночі нижче -40°. Подібних за тривалістю холодів там не бачили понад 20 років.

Тієї зими сибірський антициклон виявився значно сильнішим за теплі атлантичні циклони, які, зазвичай, зігрівають Європу у цю пору року. Морози, яких зазнала Росія у січні та лютому, можна віднести до числа дуже сильних, подібного лютого лютого не було з 1985р., а зими в цілому з 1987р. Аномалії на Уралі та у Сибіру досягали  -7…-9°. Холодна погода охопила і країни Центральної Азії: у Казахстані  -45°, в Узбекистані   -24°, в Туркменії   -18 °. Надзвичайно холодною була зима у Монголії, температура повітря декілька днів була нижче  -50°.

Однак лютий в Україні, як і у південних країнах Європи, виявився теплішим за  норму на 1,4° - середня температура по країні склала -1,9° (табл.1). У першій декаді мінімальні температури у західних областях ще знижувались подекуди  до -20° (у Карпатах до -23°), але вже в третій декаді температура на більшій частині країни підвищувалась до 12-15° , в Одеській області до 17-18°, а у Криму до 20°.

Березень

Березень 2010р. увійшов до п’ятірки  найтепліших за всю історію регулярних метеоспостережень. Це сталося у результаті формування на усьому просторі від Атлантичного океану до Тибету великих додатних аномалій температури повітря, які перевищували 2-4°. У результаті березень у північній Африці та в Індії встановив рекорд за останні 120 років спостережень. Гаряче повітря з Африки принесло раннє тепло у Середню Азію та Кавказ (аномалії сягали 2-3°). Нові рекорди максимальної температури фіксувалися у Туркменії, Узбекистані, Казахстані та Вірменії.

Іншим регіоном, де температура повітря виявилась значно вищою за норму, стала Канада – аномалії середньої місячної температури складали     2-8°. У США лише у північних штатах було тепліше ніж зазвичай на 2-4°, а от південніше 50-ої паралелі повітря було на 2-4° холоднішим за норму.

Другий великий регіон півкулі, де було помітно холодніше за норму – Росія. Особливо холодно було у Сибіру та  на Далекому Сході, де зима не здавала своїх позицій: у Якутії   -40°, а на Чукотці   -50° та нижче.

На більший частині Європи температурний фон виявився близьким до норми, лише у Скандинавії було помітно холодніше. У середині місяця хвиля холоду накрила Західну Європу, діставшись до південних регіонів (у Швеції, Норвегії та Фінляндії морози до -35°, а на півдні Італії, Франції та Іспанії були близькі до рекордних мінімумів). В останні дні місяця до Східної Європи прийшла дуже тепла погода, у країнах Балтії  були встановлені нові рекорди максимальної температури. У Празі стовпчик термометру подолав відмітку +20°.

В Україні середня місячна температура перевищила норму майже на 1°. Хвиля холоду у середині місяця досягла і нашої території: у центральних регіонах мінімальні температури повітря знижувались до -22…-20°, а в Українських Карпатах до -23°. В останні дні в країні запанувало весняне тепло: максимальні температури на більшості території підвищувались до  15-17°, на заході країни досягали 19-21°, а на півдні (Одеська область)        21-23°.

Взагалі березень 2010р. зайняв почесне третє місце у рейтингу найтепліших в історії метеорологічних спостережень у Північній півкулі (табл.2).

Квітень

Минулий квітень також виявився рекордсменом. Середня температура перших чотирьох місяців була майже такою ж, як і у 2005р., який, як відомо, був визнаний найтеплішим у Північній півкулі. Основний внесок в цю рекордну температуру так само, як і в попередні місяці, вносили Північна Африка, Індія , Канада та Арктика.

В Північній Африці у квітні, як і у січні-березні, середня температура була найвищою з 1891 р. У тропічних широтах вона перевищувала 35°, а в окремі дні стовпчик термометру підвищувався вище 40° (аномалії середньої місячної температури досягали 4°).

В Індії та сусідніх країнах: Пакистані, Бангладеш, Мьянмі, спека «розжарювала» повітря до 40-45°, навіть у передгір’ях  Гімалаїв було до 30°. Середня місячна температура перевищила рекорд 2000р. на 1°.

Однак, азійські аномалії не витримують порівняння з тими, які сформувалися у Канаді. Тут вони перевищили 6-8°, а у деяких провінціях   10-11°. Так само, як і березень, квітень 2010р. став рекордним у цій країні, попередній рекорд далекого 1915р. виявився на 1,5° нижчим за значення 2010р.

Не таким екстремальним, але теж дуже теплим, виявився квітень у США, його середня місячна температура стала п’ятою у рейтингу найтепліших за 120 років.

На півночі півкулі було тепло не лише у Канаді, але й в усьому арктичному басейні: середня місячна температура в Арктиці стала 3-ою серед найтепліших з 1891р. За перші чотири місяця Арктика ще ніколи не була такою теплою, як у 2010р. Виверження вулкану Ейяфьятлайокудль не вплинуло, як очікувалось,  на зміни температури повітря в Арктиці, а тим більше на всій півкулі.

Помітно теплішим, ніж зазвичай, видався квітень у Європі: практично повсюди аномалії середньої місячної температури перевищували 1-2°. Наприкінці місяця до Європи нагрянуло справжнє літо, причому, як на заході, так і на сході континенту. В Іспанії, Португалії, Польщі, Болгарії та Греції температури підвищувались до 30°. На більшій частині Росії температурний фон  у квітні був теплішим ніж зазвичай: додатні аномалії складали 1-3°, а у північних регіонах  до 4° та більше.

А от Південно-Східна Азія у квітні потерпала від арктичного холоду, який проникнув далеко на південь – до Китаю, Кореї та Японії, тут температура виявилась нижчою за норму. В Китаї минулий квітень увійшов у першу десятку найхолодніших з 1891р. Останній раз так холодно було в Піднебесній 15 років тому.

В Україні квітень виявився на 1° теплішим за норму, а середня місячна температура склала 9,7° (табл.1). Справжнє літнє тепло прийшло в країну у третій декаді: на більшій частині території максимальні температури (від 20°до 25°) були зафіксовані 30 квітня, причому у центральних регіонах вони були навіть вище, ніж у південних.

Травень

У Північній півкулі Землі після квітня, який став найтеплішим в історії регулярних спостережень, прийшов рекордно теплий травень. Але, якщо у попередні місяці основний внесок у рекордну температуру вносили тропічні та арктичні широти, то у травні у рекордсмени попала Росія. Середня по цій країні температура травня –найвища за 120 років регулярних спостережень та вища за рекорд 2005 року.

На Близькому та Середньому Сході, на більшій частині Центральної Азії та Китаю, в Індії та Індокитаї  було аномально тепло, місцями аномалії перевищували +2°. У Делі стовпчик термометру подолав відмітку 45°, зафіксовані сотні  смертей від теплових ударів.

Ще один аномально теплий регіон на півкулі – це Північна Африка, де аномально тепла весна повторила рекорд 2006р.

У Європі аномально тепло було лише у Фінляндії, Естонії, Латвії, Литві, Білорусі, Україні. Аномалії перевищували +2°. На більшій частині континенту температура була близькою до норми або, як у Німеччині, Данії, Голландії, Бельгії та Чехії, помітно нижчою за неї (аномалії до  -2°).

У Західній півкулі температура вище норми спостерігалась на сході Канади та у США.

В нашій країні середнє відхилення від норми у травні склало +1,8° при середній температурі 16,5°. Максимальні температури 26-28° на півночі були зафіксовані у першій декаді,   у південно-східних та південних областях у третій декаді та доходили до 28-30°.

Червень

Приземне повітря над Північною півкулею поступово прогрівалося все більше. Парад рекордно теплих весняних місяців продовжив червень. Лише за рахунок відносно холодних січня та лютого (6-те та 9-те місця у ранжированому ряду відповідно)  перше півріччя 2010р. не може вважатися найтеплішим. Його середня температура поступається рекордному значенню менш ніж на 0,1°.

Найбільш значимі додатні аномалії середньої місячної температури повітря сформувались на території Росії, час від часу стовпчик термометру піднімався вище 35°, а іноді й 40°. Середня температура за червень 2010р. у Росії – друга з 1891 р. та лише на 0,1° поступається рекордно спекотному червню 2006р.

У країнах Центральної Азії та Середнього Сходу, звідки прийшла на європейську територію спека, були встановлені нові рекорди (35-42°), аномалії складали 2-4°. Аналогічні аномалії сформувались в Китаї, Кореї та Японії. В Індії, за рахунок розвитку мусону, як правило, спостерігається деяке похолодання. Однак, за рахунок рекордно спекотної весни та дуже теплої зими 1-ше півріччя 2010р. в Індії – найбільш тепле з 1891р. Аналогічна ситуація у північній Африці – найтепліші в історії перші шість місяців.

У Білорусі, Словаччині, Чехії  середня місячна температура вище норми на 2°, встановлені нові рекорди максимальної температури повітря. На Балканах температура вище 35°. Аномалії +2° зафіксовані у Франції, Люксембурзі, Бельгії та Ісландії. В Центральній та Західній Європі температура близька до норми, і лише у скандинавських країнах трохи прохолодніше, ніж зазвичай.

Помітно вищою за норму (аномалії +2° та більше) виявилась температура у США, а також на арктичних територіях Канади та у Гренландії.

В Арктиці місяць був одним з найтепліших, його середня температура замикає першу п’ятірку  рекордно теплих, а півріччя стало рекордсменом. Середня площа льоду в Арктиці у червні виявилась найменшою з 1979р., тобто, з початку спостережень, та продовжувалась зменшуватись.

В Україні відхилення середньої місячної температури від багаторічного значення виявилось майже на градус більшим ніж у Європі (+2,8°), в цілому перше півріччя було на 1° теплішим за норму. Середня температура червня в Україні склала 21,0°. Максимальні температури у північних областях спостерігались на початку другої декади (32-33°), а у східних та південних регіонах в середині місяця та в останні дні (27-28 червня) значення максимальної температури підвищились до 37°.

Липень

Атмосфера Землі у липні продовжувала розігріватись. За даними NOAA середня глобальна температура за перше півріччя 2010р. – найбільш висока за весь період інструментальних метеорологічних спостережень. На Північній півкулі період січень-червень також став найтеплішим за останні 120 років.

Головною особливістю минулого липня є, безперечно, фантастична спека в Центральній Росії. Такою її можна вважати тому, що, по-перше, небачено довго, більше місяця, там утримувалися щоденні температури повітря вище 30°, по-друге, на величезній території протягом липня багато разів були перевищені історичні добові максимуми, які відтепер становлять 38-42°. Окрім того, ще ніколи не було, щоб відразу  на території всієї Росії середня місячна температура  досягла абсолютного максимуму, а  аномалії  перевищували 4-7°.

Надзвичайно спекотне повітря поступало з південного заходу та південного сходу, тому західні та центральні європейські країни також переживали нестерпну спеку.  На всьому континенті, навіть у Скандинавії, повітря прогрівалось до 35°, 40°, а подекуди, 42°. Середня температура липня у Європі перевищила екстремальні значення вбивчої спеки 2006р. та зайняла 1 місце у ранжированому ряду з 1891р.(табл.2) Спекотне повітря з південного сходу поступало з «розпечених» степів Західного Казахстану, пустель Туркменістану та Узбекистану.

Аномально спекотна погода спостерігалась у Китаї: стовпчик термометру досягав відмітки 40°, аномалії середньої місячної температури 2-4°, а середня температура по країні повторила абсолютний максимум 1930р. На 1-3° вище норми була температура у Японії.

Спека панувала і в Африці, що вже зовсім не дивовижно (аномалії більше 2°).

На початку місяця хвиля спеки накрила північноамериканський континент, нові добові рекорди були встановлені у Канаді та на півночі США, аномалії складали 2-4°.

Загалом можна відзначити: прикмета «холодна зима – спекотне літо» справджується далеко не завжди, але минулого літа вона спрацювала блискуче.

Рис.1 Відхилення від норми середньої місячної температури повітря в Україні. Липень 2010р.

За даними кліматологів Центральної геофізичної обсерваторії в Україні в середньому за місяць відхилення від норми склало 3,8°, причому найбільші аномалії спостерігались у центральних (4-5°) та північних і східних (5-6°) областях (рис.1). Значення максимальної температури повітря у північно-східних та східних областях досягали 38-40°. Південні та західні області потерпали від спеки, що надходила з областей Центральної Росії, не так сильно, як решта території України ( аномалії складали 2-3°, а максимальні температури не перевищували 32-33°).

Серпень

Небувала спека, яка розпочалась у 3-ій декаді червня, протрималась на території Європи до кінця 2-ої декади серпня. У Росії щоденно фіксувались добові рекорди температури повітря, не відставали і країни Східної та Центральної Європи. На 2-4° середня місячна температура перевищила норму у країнах Балтії, Польщі, Чехії, Болгарії, Румунії, Греції, на Балканах. В Україні та Білорусі аномалії складали 4-6°. На більшій частині Західної Європи температура була близької до норми. Середня температура літа 2010р. в Європі стала 5-ою у ранжированому ряду максимальних значень, та більше ніж на 1° поступається рекордно спекотному літу 2003р.

Надзвичайна спека спостерігалась на Близькому Сході, де аномалії становили     2-5°. Нові рекорди були зареєстровані у Казахстані. Тут, як і у сусідніх Узбекистані та Туркменії, аномалії середньої місячної температури перевищували 2°. Аналогічна картина спостерігалась і у Північній Африці.

У серпні закінчилось літо у Китаї, літо, яке стало одним з найспекотніших за останні 120 років, повторивши рекорд 2006р.

Помітно тепліше норми було на сході та півдні США та на сході та півночі Канади (аномалії більше 2°).

Минуле літо стало одним з найтепліших в Арктиці, тривало танення Гренландського льодовика, у серпні від нього відколовся величезний льодовик площею 250 кв.км, айсберг дрейфував через море Баффіна до узбережжя Канади та створював загрозу судноплавству та риболовлі у цих водах.

В Україні середня місячна температура досягла 24,0°, перевищення норми становило 4,9°. Найбільші відхилення від норми спостерігались, як і у липні, у північно-східних та східних регіонах країни (5-6°) (рис.2). У західних областях відхилення складали 2-4°. Протягом першої декади на сході,  південному сході та на півдні країни максимальні температури майже щоденно перевищували історичні добові максимуми, сягаючи позначок 40-41°. 12 серпня у Луганську був зареєстрований новий абсолютний максимум температури для України  42,0 °, попередній рекорд (20 липня 2007р., Вознесенськ) був перевищений на 0,7 °. Тепер Луганську належать обидва температурні рекорди – абсолютний максимум та абсолютний мінімум в Україні.

Рис.2 Відхилення від норми середньої місячної температури повітря в Україні. Серпень 2010р.

Вересень

Довгоочікувана прохолода, яка прийшла на територію Європи у 3-ій декаді серпня,  зберігалась протягом  всього вересня: нетривале «бабине літо» змінювалось періодами з прохолодною погодою.

Тепло ще трималось у Японії та Китаї (аномалії +2…+3°), а от в Індії було помітно холодніше ніж за звичай. У країнах Північної Африки та Близького і Середнього Сходу тепло трималось весь місяць, перевищення норми складало 2-3°.

У Європі температурний фон виявився близьким до норми (відхилення становили від -1° до +1°)

Відносно теплим вересень був і на більшій частині Західної півкулі. У східних регіонах США та на Далекому Заході середня місячна температура була значно вища за норму. У Колорадо спека доходила до 30-35°, а у Лос-Анжелесі перевищила 45°. Таку спеку не витримували не лише люди, але й електричні мережі, які працювали з надзвичайними перевантаженнями.

Дуже тепло було і у Канаді, а також у Гренландії (аномалії +2° та вище).   Аномально теплою у вересні була  Арктика: всі вересні ХХІ ст.. – найтепліші у ряду за 120 років спостережень.

В Україні ще відчувалось літнє тепло – середнє відхилення від норми по країні склало +1°, а середня температура 15,4 °. Якщо у першій декаді у східних областях  спостерігались максимальні температури до 35-37°, то вже на початку другої температура впала до 3-5 °, а подекуди до 0 °. У західних та північно-західних областях  у другій декаді повітря ще прогрівалось до 25-27 °, похолодання прийшло у третій декаді.

Жовтень

Жовтень виявився аномально теплим у багатьох регіонах Північної півкулі, особливо у високих широтах, де сформувалися великі додатні аномалії середньої місячної температури повітря. В Арктичному басейні аномалії перевищували +5…+8°. Теплішим за минулий в Арктиці був лише жовтень 2002р. Вже 14 років поспіль температура жовтня в Арктиці  вища за норму.

Аномально тепло було минулого жовтня в США та Канаді (відхилення від норми складали +2°).

Другим великим регіоном, де сформувалися великі додатні аномалії температури, була Північна Африка, Близький та Середній Схід. У Лівії та Єгипті аномалії перевищували +3…+5°, у країнах Середньої Азії  +2…+4°. Росії, яка розташована північніше цього регіону, тепла не вистачило, хоча в цілому по території країни середня місячна температура повітря за цей місяць виявилась вище норми.

У Європі жовтень 2010р. виявився прохолоднішим ніж за звичай. У багатьох країнах середня температура за місяць була нижче норми приблизно на 0,5-1,5°, а на сході континенту – у Польщі, Словаччині, Угорщині, Румунії, країнах Балтії та Білорусі – на 2° та більше.

В Україні жовтень став другим місяцем за рік, коли температура повітря виявилась нижчою за норму ( першим був січень). В середньому по країні  відхилення від норми становило  -2 °, а середня місячна температура склала 6,7°. Наприкінці третьої декади на територію всієї країни надійшло холодне повітря: у центральних та східних областях температура впала до -4…-6°, у північних до -8°, а в останні дні місяця морози добралися і до Криму ( 30 жовтня мінімальна температура становила -2…-3 °)

Листопад

У листопаді найбільш великі додатні аномалії середньої місячної температури повітря сформувались у Канаді, і перед усім, у її арктичній частині (+10-12°): там, де зазвичай цієї пори панують морози -20…-25°, було не холодніше за  -10…-15°. В результаті, минулий листопад став найтеплішим у Канаді. У США температура була близькою до норми.

На півночі та заході Європи листопад виявився холодним: у скандинавських країнах нижче норми на 2-4°, у Німеччині та Великобританії – на 1-2 ° холодніше за норму. А от на сході та південному сході континенту було тепліше, ніж за звичай. У Болгарії, Білорусі, Польщі були встановлені нові добові рекорди, а в середньому за місяць температура перевищувала норму на 2-4°. Лише у два останні дні листопада на континент різко нагрянули холоди. Такого різкого приходу зими європейці не бачили вже понад 20 років: по всій Європі встановилися морози, навіть у Італії та Іспанії температура впала нижче 0°. У Швейцарії була зафіксована найхолодніша за останні 45 років ніч                   30 листопада – температура у горах знизилась до -30°. Ще більш інтенсивне похолодання відбулось у ці дні на європейській частині Росії (в окремих регіонах були зафіксовані нові мінімуми).

У Північній Африці, на Близькому Сході та у Центральній Азії у листопаді було тепло, нові максимуми реєструвалися у Грузії, Туркменії, Казахстані. Літня спека панувала у Східному Середземномор’ї. У Ізраїлі подібної спеки у листопаді не спостерігали за останні 60 років. Відхилення середньої місячної температури від норми складали 3-4 °.

В Арктиці, як і у попередні місяці, було тепліше за норму. Минулий листопад не переміг лише листопаду 1996р., а вся осінь стала найтеплішою за 120 років спостережень.

Рис.3  Відхилення від норми середньої місячної температури повітря в Україні. Листопад 2010р.

В Україні листопад став абсолютним рекордсменом 2010 року по перевищенню кліматологічної норми: на 5,6° вище багаторічної виявилась температура цього місяця на території нашої країни, навіть норма жовтня (!) була перевищена листопадом майже на 2°. Найбільш значні перевищення спостерігались у центральних, східних та південних областях, де відхилення від норми були вище 6°. На заході та північному заході країни перевищення складали 4-5° (рис.3). Ще у середині другої декади стовпчик максимального термометру у західних областях піднімався до 18-22°, в Одеській області до 25°, а у Криму до 28°. Морози прийшли в Україну в останні дні місяця – 30 листопада у західних областях мінімальна температура впала до -12°.

Грудень

У Європі рік завершився так само, як і починався –сильними морозами. Та , якщо січень завдяки сильним холодам назвали «руською зимою», то грудень можна назвати місяцем «арктичних холодів». Холоди охопили всю Європу, середня температура по континенту повторила абсолютний мінімум 1933 року. Повсюди від’ємні аномалії місячної температури. В Ірландії найсильніші за останні 25 років холоди, у Лондоні (який до речі має найдовший ряд спостережень за погодою у Європі) встановлений абсолютний мінімум грудня, а середня місячна температура – мінімальна з 1890 року. У Швеції найхолодніший грудень за 110 років. Аномалії середньої місячної температури становили від -7…-5 ° на півночі та у центрі континенту   до -3…-2° на сході. У Польщі, Німеччині, Австрії та Великобританії жертвами морозів стали десятки людей.

Арктичне повітря заморозило не тільки Європу, але й більшу частину Росії, тільки на півдні країни минулий грудень виявився найтеплішим за 120 років спостережень. Така погода на півдні Росії стала відголоском аномальної спеки, яка господарювала у Північній Африці та на Близькому Сході ( аномалії становили +2…+5 °).

На Західній півкулі небачено високі температури спостерігались на сході та північному сході Канади (перевищення норми становили 6-12 °), в цілому у Канаді минулий рік став найтеплішим за 120 років спостережень, і це при тому, що попередній рекорд був зафіксований лише у 2006 році.

В Україні  середня місячна температура грудня була лише на 0,2° вища за норму. В цьому місяці в різних  регіонах країни температурні умови суттєво розрізнялись: якщо у північних та північно-східних областях у перші дні грудня панувало холодне повітря і мінімальна температура часом знижувалась до  -27°, то у південних регіонах та у Криму повітря ще прогрівалось до 20-22°. У третій декаді морози охопили і Крим – зима запанувала на всій території країни.

Весь рік

За останні 120 років перше десятиріччя ХХ ст.. на Північній півкулі стало найтеплішим. У 2010 році були найтепліша весна та найспекотніше літо, друга з найтепліших осінь та восьма за рейтингом зима. Ранг середньої місячної температури повітря за кожний місяць 2010 року у ряду спостережень за 120 років наведений у    таблиці 2 [3].

Таблиця 2. Ранг середньої місячної температури повітря за кожний місяць 2010 року
Місяць I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Ранг 6 9 3 2 1 1 1 1 8 5 1 5

Середня місячна температура повітря в цілому на півкулі у травні, червні, липні, серпні та листопаді  2010р. досягла абсолютного максимуму за 120 років спостережень. Вперше аномалії середньої річної температури досягли +5 ° та більше. Це відбулось на північному сході Канади. Як і у минулі роки, найбільш значні додатні аномалії середньої річної температури формувались в Арктиці, аномально теплим став 2010р. у Північній Африці, на Близькому та Середньому Сході, у Центральній Азії. В той же час на значній частині півкулі рік виявився холоднішим за норму – Північна Європа, Сибір, Центральна Америка, однак від’ємні аномалії були менше -1 °. В Арктиці, Канаді та Північній Африці 2010р. – найтепліший з 1891р.

Величезною природною катастрофою 2010 року у Північній півкулі Землі, спричиненою метеорологічними умовами, стала аномальна спека, яка встановилась влітку у Центральній Росії та протрималась понад 50-ти діб. Спека спричинила масові пожежі, нанесла невиправну шкоду екології цих регіонів та призвела до загибелі 15-ти тисяч людей. Друге за масштабом  стихійне лихо – найсильніша за останні 80 років повінь у Пакистані, спричинена сильними зливами. Вона забрала життя тисяч пакистанців. Руйнівні урагани, порівняні по силі з тропічними, руйнували континентальні райони Європи та Північної Америки. Отже на хвилі глобального потепління встановлюються нові рекорди не лише максимальної, а і мінімальної температури повітря. Клімат стає все більш розбалансованим.

В Україні найтеплішим залишився 2007 рік (середня річна температура становила 10,4 °, при нормі  8,2°), а минулий рік став другим (разом із 2008 та 2009рр.) у рейтингу  найтепліших років першого десятиріччя ХХІ століття .

Література.

  1. „Клімат України” за редакцією В.М.Ліпінського, В.А.Дячука, В.М.Бабіченко, видавництво Раєвського, Київ, 2003
  2. Кліматичний кадастр України. Центральна геофізична обсерваторія, Київ, 2005
  3. СЕАКЦ « Обзор состояния и тенденций изменения климата»
новини ЦГО
02.12.2016  Підсумки календарної осені у столиці
Календарна осінь закінчилася, а вже 29 листопада до столиці завітала метеорологічна зима. Це ста
01.12.2016  Погодні підсумки прохолодного листопада
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії середньомісячна темпера
30.11.2016  До столиці прийшла метеорологічна зима
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії вчора 29 листопада до К
01.11.2016  Незважаючи на глобальне потепління, третій жовтень поспіль у Києві став холоднішим за норму, але був дуже щедрим на опад
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії середньомісячна темпера
27.10.2016  Інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення щодо присвоєння імені Бориса Срезневського Центральній
за поточний місяць
37143 переглядів
559 відвідувачівваш IP 207.241.231.148
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69.
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії