ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
імені Бориса Срезневського
ЗВЕРТАЄМО УВАГУ СПОЖИВАЧІВ ГІДРОМЕТЕОРОЛОГІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ. ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДОВІДОК ВИКОРИСТОВУЄ ДАНІ СПОСТЕРЕЖЕНЬ, ЯКІ ПРОХОДЯТЬ НАЙПОВНІШИЙ І НАЙРЕТЕЛЬНІШИЙ КРИТИЧНИЙ КОНТРОЛЬ У ВІДПОВІДНИХ СТРУКТУРНИХ ПІДРОЗДІЛАХ ОБСЕРВАТОРІЇ
  головна |  новини |  контакти |  гостьова книга |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 
за місяць
50802 переглядів
908 відвідувачів
1626 сессійновини

11.05.2017    ПРЕС-РЕЛІЗ До Дня Центральної геофізичної обсерваторії і 90-річчю утворення відділу гідрології та ДВК

Традиційно у четверту п’ятницю травня Центральна геофізична обсерваторія (ЦГО) відзначає День обсерваторії, який у цьому році співпадає з 90-річчям відділу гідрології та державного водного кадастру.

Відділ гідрології та державного водного  кадастру відлік своєї діяльності бере від жовтня 1927 року, коли до Управління метеорологічної служби Української Соціалістичної Радянської Республіки (УСРР) було приєднано Гідрометричну частину Наркомзему УСРР і утворене Управління метеорологічної і гідрологічної служби України.

Зазначимо, що півстоліття до того, а саме у 1877 р. в Києві на Дніпрі було відкрито водомірний пост, а вже у 1881 р. зявилося перше видання даних водомірних спостережень, де були вміщені дані спостережень на цьому посту починаючи з 1877 року.

У складі Центральної геофізичної обсерваторії (заснована у 1855 р. при університеті Св.Володимира), яка здійснює методичне керівництво гідрометеорологічною мережею, спостереження за природним середовищем та узагальнює результати спостережень, відділ гідрології з’явився у 1956 році.

У 2000 році до складу відділу уведена комплексна гідрографічна партія, яка займається уточненням гідрографічних характеристик річок України.

Нині відділ гідрології та державного водного кадастру здійснює методичне керівництво 23-ма гідрометеорологічними організаціями з гідрологічним розділом робіт, планує і контролює роботу 328 річкових і 59 озерних гідрологічних постів в Україні, які розташовані на 240 річках, 8 озерах, та 9 водосховищах.

Відділ надає допомогу підрозділам мережі гідрометслужби в організації і проведенні  спеціалізованих гідрологічних спостережень: дослідженні окремих елементів гідрологічного режиму річок, зокрема, рівнів та витрат води, перевірки репрезентативності місць спостережень за температурою води і товщиною льоду, каламутністю води.

Відділ гідрології надає методичну і практичну допомогу підрозділам мережі гідрометслужби у проведенні гідрологічних спостережень під час проходження весняного водопілля та дощових паводків, особливо в паводконебезпечному регіоні Українських Карпат.

Основним завданням сектору державного водного кадастру, який працює у складі відділу, є опрацювання та аналіз усіх видів спостережень за гідрологічним режимом річок України, підготовка матеріалів державного водного кадастру до використання їх зацікавленими організаціями з інших міністерств та відомств.

Матеріали гідрологічних спостережень готуються у вигляді регулярних випусків «Щорічні дані про режим і ресурси поверхневих вод суші», «Матеріали спостережень за випаровуванням з водної поверхні» та  узагальнених за весь період спостережень даних – «Багаторічні дані про режим і ресурси поверхневих вод суші». Фахівцями  відділу протягом останніх п’яти років підготовлені «Багаторічні дані про режим і ресурси поверхневих вод суші» 1-3 випуски по басейнах Західного Бугу, Дунаю, Дністра, Південного Бугу, Дніпра, Сіверського Дінця, річок Приазов’я та Криму (2001-2010 рр.). Вони включають також екстремальні величини за весь період спостережень на 366 гідрологічних постах. Підготовлено додаток до БДС «Характерні рівні води» за 1981-2010 рр. по 473 постах. До кінця  поточного року ВГ ДВК підготує чергове узагальнення цих даних за 2011-2015 рр.

Відділ гідрології та державного водного кадастру, як головний методичний центр по спостереженнях за гідрологічним режимом річок в Україні, координує впровадження на мережі спостережень гідрометслужби сучасних прикладів та обладнання, а також аналізує результати дослідної експлуатації впроваджених гідрологічних приладів.

Штат відділу станом на травень складається із 17 осіб,  з них - 12 спеціалістів мають спеціальну гідрометеорологічну та географічну освіту.

Матеріали гідрологічних спостережень  використовуються різними науковими та виробничими організаціями: Українським гідрометцентром, Українським гідрометеорологічним інститутом, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Держводагенством України, інститутом ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського, ТОВ «Карпатгідропроект», ТОВ «Гідротехпроект», Інститутом транспорту нафти, ДВП «Геоінформ України», та інш.

Гідрологічний фонд галузевого державного архіву матеріалів гідрометеорологічних спостережень ДСНС України станом на січень 2017 року налічує 69019 одиниць зберігання.

 

...
новини ЦГО
19.01.2018  Огляд погоди у Києві на Хрещення Ісуса Христа
Кліматологи Центральної геофізичної обсерваторії  імені Бориса Срезневського підготували огляд
15.01.2018  Кліматологи Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського підвели підсумки першої половини зими у стол
За даними спостережень метеостанції обсерваторії середня температура повітря у Києві за півтора міся
11.01.2018  11 січня – найморозніший день у столиці за 137 років спостереження
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
04.01.2018  Початок січня у столиці розпочався з температурного рекорду
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
03.01.2018  Кліматологи Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського підвели погодні підсумки 2017 року у с
Середньорічна температура минулого року у Києві становила +9,8°С, що на 2,1°С перевищує клімваш IP 54.167.126.106
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії