ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА
ОБСЕРВАТОРІЯ

| головна | інформація : щоденна <> щомісячна | новини сайту | посилання | контакти | гостьова книга |
ЦГО
Історія
Структура
ВІДДІЛИ
Галузевий державний архів
Гідрології
Господарського забезпечення
Інформації про хімічне забруднення
Кліматології
Метеорології
Радіоекологічного контролю
Спостережень за станом хімічного забруднення
Відділ техніки
МЕРЕЖА
А Миронівка
Г Київ
ОГМС Київ
M Біла Церква
M Бориспіль
M Вишгород
M Тетерів
M Фастів
M Чорнобиль
M Яготин
СПОСТЕРЕЖЕННЯ
По Україні:
Метеорологічні дані
Кліматичні дані
Гідрологічні дані
Дані забруднення
Радіоекологічні дані
Дані З Чорнобиля
По Києву:
Метеорологічні дані
Кліматичні дані
Гідрологічні дані
Дані забруднення
Радіоекологічні дані
ПОСЛУГИ
Види інформації, яка може бути надана споживачеві
КЛІМАТИЧНИЙ КАДАСТР УКРАЇНИ (стандартні кліматичні норми за період 1961-1990рр)
ПУБЛІКАЦІІ
Праці ЦГО
Глобальне потепління
Огляд ЗМІ
Інформери для сайтів

ГЛОБАЛЬНЕ ПОТЕПЛІННЯ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ!

Про те, що "клімат змінюється" та про причини і наслідкі цього явища, сьогодні не говорить тільки ледачий. Причому, на жаль, часто такі твердження базуються не на наукових даних та висновках фахівців, а на якихось власних припущеннях та повідомленнях СМІ, часто сенсаційних.

Вивченням клімату, його коливань та змін займається наука кліматологія, яка нараховує близько двох тисяч років. Однак, до недавнього часу кліматологія не викликала суспільного інтересу, та навіть державні інституції, на діяльність яких суттєво впливає клімат, мало цікавились результатами досліджень та висновками кліматологів. Як відомо фахівцям, ще на початку 60-тих років минулого століття відомий радянський кліматолог М.Будико прогнозував прийдешнє потепління. У ті часи навіть з фахівців мало хто віднісся до цих передбачень з довірою. Проте, у наш час не проходить жодного року чи сезону, щоб знову і знову не велись розмови, як на побутовому рівні, так і на рівні політиків, про те, що "клімат теплішає".

Сучасні фахівці вже практично зняли питання, що ж відбувається з кліматом в останні 30 років - достовірно встановлено: середня температура повітря біля поверхні землі дійсно зростає практично у всіх регіонах світу.

Суперечки та дослідження переведені в іншу площину- це природні коливання і рано чи пізно на зміну потеплінню прийде похолодання, або це спрямована зміна клімату, яка обумовлена впливом людини на природні процеси глобального масштабу.

Кожна концепція зміни клімату грунтується на своїх аргументах. Прибічники природних причин обгрунтовано стверджують, що клімат в минулому неодноразово змінювався. За час існування цивілізації, а це приблизно 6 тис. років, середня температура повітря у поверхні землі була у порівнянні з кінцом ХІХ століття: 5-6 тис. років назад-тепліше на 1-1,5°С; 4,5-5 тис. років-холодніше на 0,5°С; 3-4,5 тис. років-тепліше на 0,5°С; 2-3 тис. років- приблизно такою ж і так далі - за останні дві тисячи років нашої ери спостерігалися три періода потепління та 3 похолоднання, останнє з яких закінчилось в першій половині ХІХ століття. У другій половині століття температура повітря стабілізувалася, а з кінця ХІХ ст. почалось потепління, яке к кінцю ХХ ст. склало 0,7-0,8°С. Тому, стверджують прибічники природних причин, за періодом потепління настане похолодання.

Послідовники іншої теорії наводять свої аргументи. По-перше, раніше не спостерігалося такої швидкості зміни середньої температури повітря - таке підвищення на 0,7-0,8 градуса у природі відбувається за тисячи років, а зараз- за 100 років! Останні 15-20 років підтвердили ці аргументи - зміни температури відбувались ще стримкішими темпами-0,3-0,4 градуса тільки за цей період. Природні фактори не можуть так швидко "розігрівати" атмосферу!

По-друге, доведено, що завжди в історії планети збільшення вмісту вуглекислого газу (СО2) супроводжувалось аналогічним підвищенням температури повітря біля землі - всім давно відомий "парниковий ефект". За рахунок людської діяльності з початку промислової революції (50-е рр. ХІХ ст.) вміст СО2 в атмосфері збільшився до кінця ХХ ст. на 34%, причому більше половини приросту припадає на період після 1950 року!

Побоювання, що збільшення концентрації вуглекислого газу є головною причиною потепління, змусили політиків прийняти міжнародні домовленості ( Рамкова Конвенція ООН про зміни клімату 1992 року та "Кіотський протокол" 1999р. на виконання цієї Конвенції) по зменшенню темпів приросту вибросів СО2 в атмосферу. Дослідники прогнозують: рівень викидів вуглецю в атмосферу до 2010 може збільшитися на 40% порівняно з 1990 роком.

Тому, прибічники людського фактору глобального потепління ( з кожним роком їх число зростає) прогнозують подальший ріст температури повітря. Так, 2 лютого 2007 року Міжнародна комісія експертів при ООН надала вже четверту доповідь про тенденції сучасних та майбутніх змін клімату на планеті. Висновок дослідників (для досліджень було залучено понад 2000 вчених з усього світу) - сучасне глобальне потепління з ймовірністю більше 90% - відповідь на людську діяльність, а не на природні кліматичні коливання. В з"язку з чим, в комісії впевнені, що в середньому по Земній кулі температура повітря біля поверхні землі до кінця ХХІ століття зросте на 2-4,5°С.

Але зараз ми не будемо полемізувати на тему - хто правий? Ми хочемо лише привернути увагу до того факту, що останнім часом все більше і більше з"являється "фахівців" в області передбачення як погодних процессів (зокрема широко відомий в Україні "народний прогнозист" Володимир Лис), так і причин, наслідків та прогнозування змін клімату у майбутньому. Газетяри з легкістю надають місце на шпальтах своїх видань людям, які, не будучи фахівцями в області метеорології та кліматології, беруть на себе відповідальність відкидати дослідження фахівців та іронізувати над висновками дослідників в усьому світі, обгрунтовуючи свою позицію "унікальними дослідженнями" , які грунтуються на даних всього одної метеорологічної станції ( в Україні їх працює 187) та взагалі спростовують теорію глобального потепління.

Мова йде про статтю луганського вченого-біолога Івана Соколова на сторінках "Комсомольскої правди в Україні", опубліковану у квітні 2008 року. У цій статті п. Соколов дозволяє собі іронізувати, висловлюючись на адресу висновків, які були зроблені фахівцями-кліматологами багатьох країн. Відстоючи свою точку зору, на що, безперечно має право кожна людина, він наводить три основних твердження, які ми спробуємо аргументовано спростувати.

По-перше, "Как видите, не только в Антарктиде, но и в Индии, и Юго-Восточной Азии не теплеет, а, наоборот, постепенно холодает….. Так стоит ли бить тревогу по поводу того, что где-то в Эквадоре температура поднялась на один градус за столетие, если на Южном полюсе скоро начнут замерзать пингвины".

Про інтенсивність зміни температурного режиму планети судять на основі аналізу глобальної осередненої річної температури Землі, цей параметр є інтегральною характеристикою зміни глобальної кліматичної системи. Аналіз емпірічних даних дозволяє зробити такі висновки: у 40-х роках ХХ сторіччя закінчилось потепління, яке почалося у перших роках сторіччя. До 70-х були відносно теплі та холодні десятиріччя, але взагалі, клімат стабілізувався. А з середини 70-х потепління , зокрема у Північній півкулі, поновлюється з великою інтенсивністю, значно більшою, ніж у попередні періоди і продовжується до теперішнього часу. Говорячи про глобальне потепління, кліматологі зовсім не стверджують, що зміна клімату по всій земній кулі має однаковий знак-"плюс". Безперечно, на карті можна знайти регіони, де зміни мають протилежний напрямок. Навіть на території України вищеозначені зміни не мають однакової направленості.

Аналіз змін річної температури повітря в Україні за періоди 1900-1960 та 1961-2004рр, який проведений кліматологами Центральної геофізичної обсерваторії (ЦГО) МНС України, надає можливість простежити стрімке зростання температури повітря в останні десятиріччя. За даними узагальнень для різних регіонів України- полісся, лісостепу та степу, за першу половину століття додатний тренд річної температури повітря для всієї України був майже однаковим - за 60 років потепліло на 0,1-0,4°С. Останні 40 років вимальовують іншу картину: у степових районах збільшення річної температури повітря майже не відбувається ( 0,5 за останні 40 років), у той самий час у північних та центральних регіонах України відбувається дуже стрімке підвищення річної температури повітря: на 1,4°С у поліссі та 1,3°С у лісостепу. Якщо говорити про зміни температури протягом року, то можна відмітити, що регіональні особливості потепління у різні сезони року аналогічні річному підвищенню. Найбільше потепління в останні десятиріччя спостерігається у зимові місяці (2,6-3,3°С у поліссі та лісостепу та 1,1°С у степу), навесні та влітку воно становить відповідно1,3-1,6°С(полісся та лісостеп) та 0,7-1,0°С (степ), а восени спостерігається незначне зниження температури - на 0,1-0,2°С на всій території України.

От же, узагальнюючи вищенаведене, можна з впевненістю стверджувати наступне: глобальна осереднена річна температура Землі зростає, що є безперечним фактом.

Ми, хоча й не біологи, однак після ознайомлення зі статтею п.Соколова, були дуже стурбовані долею антарктичних пінгвінів та вирішили дізнатися, що з цього приводу думають фахівці.

У 2006 році авторитетне англійське видання The Times надрукувало результати досліджень брітанських вчених з Антарктичного управління Великобританії ( BAS). Аналіз даних, які були отримані за допомогою аерозондування, показал, що в нижніх шарах атмосфери Антарктиди не тількі спостерігається потепління, та воно ще й відбувається з найбільш високою швидкістю на Землі. Температура в тропосфері - найближчих до поверхні землі 8-ми километрах атмосфери - в останні 30 років підвищувалась зі швидкістю 0,5-0,7 градуса кожні 10 років. Цей показник кліматичних змін у три рази перевищує середній, який спостерігається в цілому на планеті, що підтверджує той факт, що ефект глобального потепління в різних регіонах Землі проявляється нерівномірно, та є більш помітним саме в Антарктиді, а не в Еквадорі.

Нові дослідження групи вчених під керівництвом Джона Тернера з BAS також підтвердили, що повітря над найпівденішим континентом безперечно прогрівається, причому темпами, які неможливо зпрогнозувати за допомогою кліматичних моделів. Результати досліджень опублівані на сторінках амеріканського журналу Science. "Стрімке потепління у поверхні Антарктичного півострова та ознаки загального потепління на континенті вказують на комплексний характер кліматичних змін",- говорить Дж.Тернер.

Ці дослідження підтверджені результатами спостережень російських дослідників.

В Арктиці за тридцять років потепліло на 1,3°С, а в Антарктиці -місцями на 3,1°С. На найпівденному материку за тридцять років зимою, весною та літом російські полярні дослідники зафіксували стійке потепління. Більше всього потепліло у холодному південнополярному сезоні - з червня по серпень. Так, наприклад, на станції Новолазаревська за сорок років моніторінга потепліло на 2,1градуси, на станції Беллинсгаузен - на 3,1. Про це повідомив на засіданні вченої ради Арктичного та Антарктичного науково-дослідного інституту Росгідромету у 2007 році співробітник відділу метеорології Євген Александров. Отже можна не турбуватися про антарктичних пінгвінів- доля мамонтів їм не загрожує.

По-друге, луганського біолога бентежить практична відсутність даних про вміст вуглекислого газу в атмосфері. " Взять хотя б увеличение доли углекислого газа (СО2) в воздухе - якобы главную причину глобального потепления, -продолжает профессор. Когда мы попытались выяснить, сколько его ежегодно выбрасывается в атмосферу Украины, оказалось, что таких данных не было и нет. Во всем мире замерами СО2 занимается одна единственная метеостанция на Гавайских островах ", - стверджує автор. Насправді проблеми вимірювання вмісту двоокису вуглецю вирішуються в рамках Програми спостережень за атмосферою, яка виконується під егідою Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО). Для виконання цієї програми створена Глобальна мережа моніторінгу природного середовища, до якої входять десятки станцій та пунктів спостережень, розташованих в різних регіонах планети. Дійсно, в Україні досі не вирішені проблеми організації спостережень за вмістом СО2 . Однак такі вимірювання проводяться, наприклад, в Бєларусі (станція фонового моніторінгу у Березнінському заповіднику), в Киргизії (Іссик-Кульський заповідник), в Бельгії (Королівська обсерваторія Католицького Університету Лувейна). Також існують методики розрахунків вмісту СО2 , які дозволяють отримать необхідні дані про концентрацію газу для території України та інших держав, де не ведуться інструментальні спостереження..

І, по-третє, ми підійшли до розгляду "унікальних" досліджень, які дозволили біологам луганщини зробити "відкриття" в області кліматології. "Наши ученые сделали открытие: холодные и теплые времена сменяют друг друга через каждые полвека! Исследования длились около десяти лет…. Я и мои аспиранты проанализировали данные, собранные Луганской метеорологической обсерваторией (старейшей в Украине) за 170 лет. В то время как во всем мире ученые пользуются сведениями 50-летней, максимум 100-летней давности, мы располагали куда более ценной информацией". Дійсно, ряди даних Луганської метеорологічної станції є одними з найдовших в Україні. Підкреслюємо, одними з найдовших, адже Галузевий державний архів (ГДА) Гідрометслужби України , який є складовою частиною ЦГО, має унікальні ряди спостережень за метеорологічними параметрами в багатьох містах України. Наприклад: дані спостережень за температурою повітря у Києві можна отримати починаючи з 1812 року, у Миколаїві з 1824 р., Одесі з 1839 р., Полтаві з 1848 р., Львові та Тернополі з 1864 року. Цей перелік можна продовжувати.

Кліматологі нашої обсерваторії використовують ці дані у своїй повсякденній роботі для підготовки кліматичних довідників, узагальнень та обслуговуванні користувачів кліматологічної інформації. Завершений у 2006 році Кліматичний кадастр України повною мірою узагальнює всю наявну кліматологічну інформацію. Зокрема, для складання таблиць екстремальних значень температури повітря та атмосферних опадів, кліматологі використали дані по всіх 187 метеорологічних станціях України за період з початку спостережень на кожній з них.

Як би луганські біологи на чолі з професором Соколовим проконсультувались з фахівцями - кліматологами перед початком своїх досліджень, вони не мали б стільки клопоту з обробкою записів спостержень за ХІХ століття. Обсерваторія має надруковані в офіційних виданнях дані температури та опадів за весь період роботи Луганської метеостанції, яка колись носила назву обсерваторії, з введеними до рядів даних необхідними обов"язковими поправками, без яких неможливо порівняння різних часових періодів спостережень, які проводились на різних приладах та за різними методиками. Можемо з впевненістю сказати, що період досліджень луганських біологів скоротився б з 10 років до одного.

І, нарешті, про результати, що їх отримали луганчани. "…с 1838 года до середины 60-х годов Х1Х века среднегодовая температура на Донбассе и в целом на территории сегодняшней Украины падала. Потом начала расти. Следующий спад продлился до середины ХХ века. А с начала 1950-х годов до сего дня - очередной подъем."

Кліматологи ЦГО проаналізували ряди значень середньої річної температури повітря для 4 станцій (включно з Луганськом), що мають період спостережень, співмірний даним Луганської метеостанції: Київ, Миколаїв та Одеса. Були побудовані графіки розподілу температури за послідовні періоди ( про які йдеться у статті) : 1838-1865рр; 1866-1900рр; 1901-1950рр; та 1951-2000рр. Не будемо зосереджуватись на методиці обробки даних, вона стандартна для кліматології, а отримані результати виявились такими: жодна з 4 станцій не підтвердили "унікальне відкриття" п.Соколова, що у період 1838-1865рр. "среднегодовая температура на Донбассе и в целом на территории сегодняшней Украины падала" . Тренди річної температури повітря у Києві та Одесі показали стабілізацію, а в Луганську та Миколаїві - ріст. Період 1866-1900рр. виявив стабілізацію в Луганську, ріст в Одесі та Києві і падіння в Миколаїві . У період 1901-1950рр., якій за твердженням професора Соколова характеризувався падіння температури, картина була такою: Луганськ та Миколаїв - стабілізація, Київ та Одеса- ріст. Ну а період 1951-2000рр. без будь-яких несподіванок для всіх станцій продемонстрував стримкий ріст річної температури повітря. Тобто, ні яких п"ятидесятирічних циклів потепління та похолодання в Україні кліматологами Центральної геофізичної обсерваторії не виявлені. Висновки професора І.Соколова не підтвердились. Якщо дотримуватися логіки п.Соколова, то на даний час в Україні повинен розпочатись період похолодання. Однак, як ми можемо бачити на власні очі, рік за роком б"ються нові температурні рекорди. З початку нового століття вже двічі річна температура повітря в усьому світі перевищувала історічні максимуми: у 2005 та 2007 році, причому 2007 рік виявився найтеплішим за всю історію спостережень на планеті, в тому числі і в Україні! Отже про ніяке похолодання в найближчі роки об"єктивних підстав говорити немає. Потепління триває.

На завершення наших переконливих спростувань хочеться згадати слова російського байкаря І.Крилова:

Беда, коль пироги начнёт печи сапожник,

А сапоги тачать пирожник:

И дело не пойдёт на лад,

Да и примечено стократ,

Что кто за ремесло чужое браться любит,

Тот завсегда других упрямей и вздорней;

Он лучше дело всё погубит

И рад скорей

Посмешищем стать света,

Чем у честных и знающих людей

Спросить иль выслушать разумного совета.

Директор Центральної геофізичної обсерваторії,

почесний працівник Гідрометслужби України та Росії

Олександр Косовець

Начальник відділу кліматології обсерваторії,

почесний працівник Гідрометслужби України

Ольга Пахалюк


Повна інформація про зміни клімату - www.wmo.int

Изменения климата. Физическая научная основа. ( 3 MB.pdf)

Доклад Рабочей группы I Межправительственной группы экспертов по изменению климата Резюме для политиков ( 2.7 MB.pdf)Україна, 03680, МСП, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69.
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторіїперекласти в google:
Англійська Канадська Французька Німецька
Українська Російська Білоруська Польська

опитування:
чи знайшли ви на сайті корисну інформацію?
так
ні
частково


Колір фону сайту
___ ___ ___ ___
___ ___ ___ ___
___ ___ ___ ___
___ ___ ___ ___

Погода в Києві

Погода на:

meteo.com.ua

Погода на метеорологічних станціях України:
Вінницька
Волинська
Дніпропетровська
Донецька
Житомирська
Закарпатська
Запорізька
Івано-Франківська
Київська
Кіровоградська
Крим
Луганська
Львівська
Миколаївська
Одеська
Полтавська
Рівненська
Сумська
Тернопільська
Харківська
Херсонська
Хмельницька
Черкаська
Чернівецька
Чернігівська

Статистика
Хітів усього: 20106
Хостів усього: 2204
Хітів сьогодні: 78
Хостів сьогодні: 20
Зараз на сайті: 1